ul. Gdyńska 131
62-004 Czerwonak
tel. : +48 509 244 530
tel.: +48 61 825 75 79
Dzikie wysypiska – dlaczego pomimo wprowadzenia podatku śmieciowego odpady wciąż zalegają w lasach? 6 Luty 2017

Choć trudno w to uwierzyć, wielu ludzi nadal wyrzuca śmieci do lasu zamiast do worków lub kontenerów przed blokami.

Głównym założeniem ustawy śmieciowej było zlikwidowanie dzikich wysypisk śmieci. Rzeczywistość pokazuje jednak, że ludzie jak wyrzucali odpady do lasu, tak wyrzucają nadal – mimo tego, że mogą legalnie się pozbyć w ramach uiszczanej opłaty za wywóz śmieci. Dużym problemem są też odpady budowlane, za których wywóz trzeba dodatkowo płacić.

Wielu ludzi ma problem z wystawianiem śmieci zgodnie z harmonogramem odbioru. Nie czekają również na termin odbioru odpadów wielkogabarytowych czy elektrośmieci. Wciąż zbyt mało ludzi wie, że na terenach gmin są specjalne punkty, w których za darmo można oddać tego typu śmieci. Zdarza się też, że właściciele nieruchomości nie zapewniają lokatorom odpowiedniej ilości pojemników, co też zmusza niestety do poszukiwania alternatywnych, choć nie zawsze legalnych sposobów na pozbycie się odpadów.

Dodatkowo, nieruchomości niezamieszkane jak biura, magazyny, siedziby firm, nie wszędzie zostały objęte nowymi przepisami o gospodarowaniu odpadami. Ustawa pozostawiła gminom decyzję, czy będą rozliczać przedsiębiorców w jednolitym systemie z mieszkańcami, czy też podtrzymają dotychczasowe regulacje. Drugie rozwiązanie powoduje, że na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek zawarcia umowy z firmą wywozową. Wysokość opłaty za wywóz odpadów zależy od ilości i wielkości pojemników. Przeważnie są to niższe stawki, niż la osób fizycznych. Jeśli jednak odpadów jest więcej, niż zostało zakontraktowane, za dodatkowy pojemnik trzeba zapłacić. Tu właśnie pojawia się pokusa, by wywieźć śmieci do lasu albo… na nich zarobić.

14739260777_cad20ffe50_k

Od momentu wprowadzania Ministerstwo Środowiska nadzoruje sposób funkcjonowania tzw. ustawy śmieciowej – regularnie kontroluje gminy, prowadzi akcje edukacyjne i informacyjne. W wyniku czego, pierwsza nowelizacja przepisów nastąpiła już w listopadzie 2014r. Ustalono wtedy minimalną częstotliwość odbierania odpadów i usunięto możliwość wprowadzania przez gminę limitów na ilości odbieranych śmieci. Umożliwiono samorządom finansowanie usuwania dzikich wysypisk z opłat za gospodarowanie odpadami.

Pamiętajmy, że tworzenie dzikich wysypisk śmieci jest karane grzywną!

Ludzie wyrzucający śmieci do lasów nie mogą czuć się już bezkarni. Wielu z nich udaje się rozpoznać dzięki znajdującemu się w lasach monitoringowi lub po prostu przez sprawdzenie zawartości śmieci, gdzie w wielu przypadkach można znaleźć informacje o właścicielu odpadów!


03-01-2019

Uwaga Mieszkańcy Murowanej Gośliny – Rejon 4: ulice: Bernarda Kłosa, Bohuna, Cześnika, Gnieźnieńska, Heleny, Józefa Milewskiego, Kmicica, Krótka, Metalowa, Ogrodowa,


16-11-2018

Informujemy, iż mieszkańcy, którzy nie zdążyli wystawić odpadów w dzień zastępczego wywozu za Święto 12 listopada, proszeni są o spakowanie


08-11-2018

Informujemy, iż w związku z ustanowieniem 12 listopada br. Świętem Narodowym, odpady komunalne zmieszane, segregowane oraz BIO – zielone, które

COPYRIGHT | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
REALIZACJA: BAGELO.PL