ul. Gdyńska 131
62-004 Czerwonak
tel. : +48 509 244 530
tel.: +48 61 825 75 79
Odpady domowe a odpady z firmy – Prowadzisz fimę przy domu – czy możesz mieszać te odpady? 2 Czerwiec 2017

Od 1 lipca 2013r. obowiązują nas stawki ryczałtowe za wywóz śmieci. Co innego gdy we własnym mieszkaniu rozpoczynamy prowadzenie działalności gospodarczej. Wtedy do tej opłaty musimy doliczać też koszt „firmowego” kontenera na śmiecie. Wynika to bezpośrednio z zapisów ustawy śmieciowej. W przypadku prowadzenia firmy w miejscu zamieszkania, gmina może narzucić opłatę za odpady „domowe”, i „firmowe”. Do tego czasu firmy zajmujące się wywożeniem śmieci nie dzieliły tych odpadów, rozliczając wszystko jedną opłatą, zależną od ilości i częstości odbioru śmieci.

Teoretycznie, każda firma powinna mieć podpisaną umowę na wywózkę śmieci. I wielu mających działalność gospodarczą np. w mieszkaniu taką umowę ma. Nawet jeśli działalność takiej firmy nie powoduje powstawania odpadów innych niż komunalne. Niestety jako przedsiębiorca umowy na wywóz śmieci wypowiedzieć nie możemy, dlatego, że do jej podpisania zobowiązuj go przepisy prawa. Doprowadza to do sytuacji w której za tą samą usługę musimy zapłacić dwa razy.

Analogiczną sytuacje mają też inni przedsiębiorcy, np. mali rzemieślnicy, którzy odpadów poprodukcyjnych nie wyrzucają, a np. sprzedają na złom, mając dzięki temu dodatkowe dochody. Rozsądnym rozwiązaniem jest renegocjacja umowy „firmowej” aby np. zmniejszyć wielkość pojemników lub częstotliwość odbioru odpadów.

Niestety w gminach które same odbierają śmieci od firm, również opłaty będą się dublować. Te które powstały w domach jak i te które powstają w firmach prowadzonych w miejscach zamieszkania. Właściciele takich domów, wypełniają dedykowaną deklarację, a następnie obliczają swoją opłatę, sumując tę określoną dla części domowej ze zadeklarowaną za pojemniki przypisane firmie.

Poza opłatami za wywóz śmieci przez gminę, (ich wysokość określa rada gminy uchwałą) musimy zapłacić za wyposażenie nieruchomości w kontenery do zbierania śmieci. To dodatkowy koszt. Takie pojemniki właściciele nieruchomości muszą kupić sami lub też dostarczy je firma wywożąca śmieci doliczając tym samym opłatę za najem.

4510984282_b963aa66c1_b

Ulica Malinowa – Czerwonak – odbiór odpadów segregowanych
27-02-2020

Odbiór odpadów selektywnych gromadzonych w workach odbędzie się w dniu 03.03.2020r. Wykonawca remontu potwierdza, iż droga w ten dzień będzie


03-01-2019

Uwaga Mieszkańcy Murowanej Gośliny – Rejon 4: ulice: Bernarda Kłosa, Bohuna, Cześnika, Gnieźnieńska, Heleny, Józefa Milewskiego, Kmicica, Krótka, Metalowa, Ogrodowa,


16-11-2018

Informujemy, iż mieszkańcy, którzy nie zdążyli wystawić odpadów w dzień zastępczego wywozu za Święto 12 listopada, proszeni są o spakowanie

COPYRIGHT | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
REALIZACJA: BAGELO.PL