ul. Gdyńska 131
62-004 Czerwonak
tel. : +48 509 244 530
tel.: +48 61 825 75 79
Odpady przeterminowanej żywności – jak się ich pozbywać? 26 Maj 2017

Najprostszym sposobem, co tu kryć, aby pozbyć się przeterminowanej żywności jest pilnowanie terminów przydatności :) Jest to rozwiązanie korzystne pod względem ekologicznym jak i wspierające rodzinny budżet. Powinniśmy pamiętać, aby zagospodarowywać całe jedzenie, które mamy w zapasie zanim skończy mu się termin przydatności do spożycia. Aby łatwiej nam było kontrolować daty, możemy przygotować coś w rodzaju rozpiski, na podstawie której będziemy mogli znaleźć w zapasach to jedzenie, które wkrótce się przeterminuje.

Dla ułatwienia, możemy oznaczyć markerem datę przydatności do spożycia na każdym opakowaniu. To spowoduje, że szukając potem konkretnej puszki w spiżarni łatwiej nam będzie odnaleźć tą z najkrótszą datą ważności. Możemy również ustawić produkty na półce tak, aby te dopiero co kupione znajdowały się z tyłu, a na z przodu — te najstarsze, które należy spożyć w najpierw.

Z drugiej strony, nie bójmy się przeterminowanej żywności. Spróbujmy zmienić sposób postrzegania terminów ważności. To jedzenie, które przechowujemy dłużej, zazwyczaj będzie zdatne do spożycia długo po upływie daty określonej na opakowaniu.
Wędliny w hermetycznie zamkniętym opakowaniu będą się psuć powoli. W szczególności w przypadku, gdy są konserwowane. Nie jest to zależne od użytego konserwantu, taki sam efekt daje t sól, czy np. rodzaju benzoesanu sodu, sorbinianu potasu.

Możemy w miarę spokojnie założyć, że przetwory z 4 letnim terminem przydatności na puszce, przez następne 2 lata będą nadal zdatne do jedzenia. Biorąc pod uwagę założenie, że puszka nie spęczniała, nie ma żadnych dziur lub nie jest rozszczelniona przez rdzę.
Z drugiej strony pamiętajmy, że takie jedzenie może nie być już pełnowartościowe. Może zdarzyć się, że stracić trochę smaku i wartości odżywczych. Jeśli jednak nie zdecydujemy się, żeby zjeść, oddajmy, nie wyrzucajmy !!!

W Polsce rośnie popularność zbiórek żywności, można właśnie w takim miejscu. Co prawda oddawanie potrzebującym osobom żywności przeterminowanej jest moralnie ciężkie do zaakceptowania, to zawsze możemy rozważyć takie rozwiązanie. Przecież zawsze lepiej dać takie jedzenie komuś, kto będzie skłonny je zjeść, niż wrzucić do kosza na śmieci.

Zapewne mniej wątpliwości budzić w nas będzie karmienie zwierząt tj. pies, kot, świnia przeterminowanym jedzeniem.
Ostatecznie możemy wszystkie bogate w cukry zaprawy bądź puszki (prażone jabłka, konfitury, dżemy, soki) przerobić na alkohol. Do zacieru zawsze można dodać przeterminowany sok lub dżem

Jeśli przeterminowana żywność jest w takim stanie, że nic użytecznego już z niej nie zrobimy, to ją wyrzucamy. Tylko pamiętajmy, NIE DO KOSZA, a na kompostownik. Gotowy kompost jest świetnym nawozem.


03-01-2019

Uwaga Mieszkańcy Murowanej Gośliny – Rejon 4: ulice: Bernarda Kłosa, Bohuna, Cześnika, Gnieźnieńska, Heleny, Józefa Milewskiego, Kmicica, Krótka, Metalowa, Ogrodowa,


16-11-2018

Informujemy, iż mieszkańcy, którzy nie zdążyli wystawić odpadów w dzień zastępczego wywozu za Święto 12 listopada, proszeni są o spakowanie


08-11-2018

Informujemy, iż w związku z ustanowieniem 12 listopada br. Świętem Narodowym, odpady komunalne zmieszane, segregowane oraz BIO – zielone, które

COPYRIGHT | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
REALIZACJA: BAGELO.PL