ul. Gdyńska 131
62-004 Czerwonak
tel. : +48 509 244 530
tel.: +48 61 825 75 79
Torby jednorazowe – ułatwienie życia czy problem dla przyszłych pokoleń? 14 Kwiecień 2017

Wyprodukowanie trwa niecałą sekundę, wykorzystujemy je przez 25 minut, a proces degradacji ciągnie się prawie 400 lat. Torebki foliowe, wywiewane z kontenerów na śmieci, popychane przez wiatr, można znaleźć praktycznie wszędzie.

Popularne reklamówki produkowane są ze zgrzanej folii z tworzywa sztucznego (polietylenu, polichlorku winylu lub polipropylenu). Tworzywa te nie rozpuszczają się w wodzie ani nie ulegają biodegradacji. Dodatkowo wytwarza się je z ropy naftowej, której zasoby są ograniczone, a sam proces ich produkcji jest bardzo energochłonny. Jeżeli dołożymy do tego fakt, iż wykorzystujemy je z reguły jednorazowo, to okazuje się, że z punktu widzenia ekologi torby plastikowe i foliowe są bardzo niekorzystne

Obliczono, ile wynosi zużycie toreb foliowych w różnych krajach. W Europie na pierwszym miejscu w ilości zużywanych reklamówek plasują się Włosi, i jest to średnio na jednego mieszkańca ok. 400 reklamówek w ciągu roku, co daje łączny wynik ok. 20 miliardów sztuk, czyli 25% wielkości produkcji w Europie.
W2011 roku Włosi wprowadzili ustawę o ochronie środowiska, która zabraniała sprzedawania zwykłych, plastikowych i foliowych toreb i woreczków na zakupy. Sklepy pozbywały się zapasów, rozdając posiadane reklamówki klientom za darmo. Następnie wprowadzono do użytku opakowania alternatywne. Pozostałe kraje europejskie także walczą z tradycyjnymi reklamówkami, stosując od wielu lat różne zakazy, jednak jak można zauważyć z miernym skutkiem.

Reklamówki używamy zazwyczaj tylko raz i następnie wyrzucamy po zakupach do śmieci. Aby poprawić bilans ekologiczny toreb foliowych, wystarczy że wykorzystamy je wielokrotnie.

Jednorazowe reklamówki możemy zastąpić opakowaniami wielorazowego użytku m.in.:

  • torbami na zakupy z papieru, juty, konopi, biobawełny
  • pojemnikami z tworzywa sztucznego
  • pojemnikami ze szkła
  • koszykami z wikliny lub tworzyw sztucznych
  • wózkami na zakupy i torbami na kółkach

Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia i musimy użyć „jednorazówki”, którą wybrać?

W sklepach mamy różne tego typu torby na zakupy. Na części z nich producenci zamieszczają informacje, że ulegają biodegradacji. Ale czy ostatecznie są one naprawdę ekologiczne? Ocena jest bardzo trudna, ponieważ na bilans ekologiczny konkretnych rodzajów toreb na zakupy ma wpływ wiele czynników – np. produkcja (m.in. koszty, zużycie energii, zanieczyszczenie środowiska), biodegradalność czy recykling.

Nowe zasady odbioru odpadów od 01.09.2020
28-08-2020

Z informacją o nowych zasadach odbioru odpadów od września 2020 r. oraz ogólnych zasadach gospodarowania odpadami na terenie Związku można

„Oświadczenie ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. w sprawie wszczęcia postępowania antymonopolowego.
05-05-2020

„Oświadczenie ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. w sprawie wszczęcia postępowania antymonopolowego.   W dniu 22 kwietnia 2020 roku Prezes

Ulica Malinowa – Czerwonak – odbiór odpadów segregowanych
27-02-2020

Odbiór odpadów selektywnych gromadzonych w workach odbędzie się w dniu 03.03.2020r. Wykonawca remontu potwierdza, iż droga w ten dzień będzie

COPYRIGHT | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
REALIZACJA: BAGELO.PL

Oświadczenie ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. w sprawie wszczęcia postępowania antymonopolowego.

W dniu 22 kwietnia 2020 roku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) wszczął postępowanie przeciwko wszystkim członkom konsorcjum realizującego usługę odbioru i transportu odpadów na rzecz Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” na podstawie przetargu z roku 2017. W postępowaniu tym UOKIK będzie badał, czy zawiązane konsorcjum nie naruszyło przepisów prawa antymonopolowego, weryfikując tym samym zasadność i cel zawiązania Konsorcjum.

ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. współpracuje z UOKIK w celu wyjaśnienia wątpliwości Urzędu, będąc przekonaną, iż zarówno samo zawiązanie konsorcjum (co jest praktyką powszechną w tego typu przetargach), jak i dalsza realizacja usług na rzecz ZM „GOAP” były zgodne z przepisami prawa.

ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. wyjaśnia przy tym, iż udział Spółki w konsorcjum, w którym uczestniczył i którego liderem był Remondis Sanitech Poznań sp. z o.o., był konieczny by spełnić zarówno warunki formalne (których ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. nie spełniała samodzielnie), jak też organizacyjne, technologiczne i logistyczne, których spełnienie było niezbędne dla obsługi sektorów bliskich naszej bazie logistycznej, a więc których obsługa przez naszą Spółkę była uzasadniona ekonomicznie i ekologicznie. Dzięki połączeniu sił przedsiębiorców i wspólnej obsłudze sektorów, a także rozłożeniu kosztów stworzenia i wprowadzenia rozwiązań technologicznych wymaganych w przetargach, konsorcjum było w stanie zaproponować najniższą cenę, która była nie tylko konkurencyjna ale i nieosiągalna dla innych oferentów. Dzięki zawiązaniu i współpracy w ramach konsorcjum zarówno ZMGOAP jak i mieszkańcy tego Związku otrzymali wysokiej jakości usługę za najniższą cenę. Jesteśmy przekonani, że nasz udział w konsorcjum miał charakter prokonkurencyjny, tj. pozwolił na efektywną realizację złożonej usługi za najniższą możliwą cenę.”