ul. Gdyńska 131
62-004 Czerwonak
tel. : +48 509 244 530
tel.: +48 61 825 75 79
Transport powietrza – dlaczego warto zgniatać puszki, butelki i kartoniki. 28 Kwiecień 2017

Wyrzucając śmieci PAMIĘTAJMY nie tylko o tym, do których pojemników wrzucamy poszczególne odpady, ale również o tym w jaki sposób należy przygotować butelki czy plastikowe pojemniki, aby następnie łatwiej poddać je właściwemu recyklingowi.
Mamy podstawowe zasady, które zdecydowanie ułatwiają recykling tych tworzyw sztucznych. Pierwsza z nich to mycie. Wyrzucając opakowanie po jogurcie albo puszkę, dobrze jest usunąć najpierw resztki jedzenia. Butelkę po coca-coli lub innym napoju można przepłukać. Pamiętajmy też, że butelek i opakować po olejach np. tych używanych w samochodzie, nie możemy wrzucać do żółtego pojemnika.
Po drugie, ODKRĘCAJMY i ZGNIATAJMY! Bardzo często o tym zapominamy, a to bardzo ważne. A dzięki zgniataniu plastikowych butelek czy opakować, można zaoszczędzić bardzo dużo miejsca.
Niezgniecione cztery butelki po wodzie mineralnej, zajmują 12250 cm3, a zgniecione aż siedmiokrotnie mniej tylko 1750 cm3 (1 litr = 1000 cm3). Do 120 litrowego worka, takiego jakie rozdawane są do segregacji śmieci, mieści się niespełna 40 butelek pełnych powietrza. Zgniecionych jesteśmy w stanie włożyć do worka aż 280 sztuk .

Dlatego warto zgniatać butelki!!! Wysiłek jest nieduży, a problem z roku na rok coraz poważniejszy. Dzięki temu że zmniejszymy objętości wyrzucanych śmieci – więcej odpadów zmieści się w pojemnikach. Nie wyrzucajmy powietrza! Niezgniecione opakowania zabierają cenne miejsce w pojemnikach do segregacji, a co za tym idzie muszą być one częściej wywożone. W oczekiwaniu na pusty kontener kolejne butelki trafiają na ziemię. Często bywa również tak, że pojemnik jest pusty, a wokół gromadzą się wypełnione odpadami worki, które trafiły do kontenera, bo nie zmieściły się w otworze. W takiej sytuacji koniecznie WKŁADAJMY pojedynczo wrzucanie odpady.

plastic-bottles-388679_1280

Poza tym, aby ogólnie śmieci było coraz mniej, róbmy przemyślane, świadome zakupy. Możemy ograniczyć produkcje odpadów wybierając w sklepach produkty trwałe, w dużych opakowaniach. Wybierając się na zakupy zabierajmy z domu torby wielokrotnego użytku, są one estetyczniejsze , a przede wszystkim proekologiczne.  Unikajmy produktów zapakowanych w kilka warstw foli poliuretanowej.  Wybierajmy butelki zwrotne zamiast jednorazowych butelek plastikowych. Zamiast zwykłych baterii stosujmy akumulatory, które można wielokrotnie ładować.

Mamy wpływ na nasze otoczenie!
DBAJMY O NASZE ŚRODOWISKO!!


03-01-2019

Uwaga Mieszkańcy Murowanej Gośliny – Rejon 4: ulice: Bernarda Kłosa, Bohuna, Cześnika, Gnieźnieńska, Heleny, Józefa Milewskiego, Kmicica, Krótka, Metalowa, Ogrodowa,


16-11-2018

Informujemy, iż mieszkańcy, którzy nie zdążyli wystawić odpadów w dzień zastępczego wywozu za Święto 12 listopada, proszeni są o spakowanie


08-11-2018

Informujemy, iż w związku z ustanowieniem 12 listopada br. Świętem Narodowym, odpady komunalne zmieszane, segregowane oraz BIO – zielone, które

COPYRIGHT | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
REALIZACJA: BAGELO.PL