ul. Gdyńska 131
62-004 Czerwonak
tel. : +48 509 244 530
tel.: +48 61 825 75 79
Zalety i wady prowadzenia kompostowników przydomowych 24 Luty 2017

Moda na recykling, upcykling czy refreshing jest niczym nowym dla osób posiadających ogródki przydomowe i działkowe. Powtórne wykorzystanie roślin w postaci kompostu znane było już 4000 lat temu. Jednak niewiele osób wie, że kompostować można również organiczne resztki pochodzące z domowych odpadów np. resztki i obierki warzyw i owoców, a w zamian za to niewielkim kosztem i nakładem pracy uzyskuje się ekologiczny nawóz.

Tradycyjnie kompost ma postać pryzmy, jednak coraz częściej stosuje się kontenery drewniane lub z tworzywa sztucznego. Przydomowy kompostownik można zakładać od wczesnej wiosny do późnej jesieni, o ile temperatura powietrze jest powyżej zera. Podczas suchego lata należy pamiętać o systematycznym nawilżaniu pryzmy. Zimą warto okryć kompostownik liśćmi, matami słomianymi itp., aby nie przemarzł. Jeśli jednak przesuszymy go lub przemarznie wydłuży się czas rozkładu materii organicznej.
Prawidłowo zbudowany kompost ma:

  • warstwę drenażową (usuwa nadmiar wody i ułatwia cyrkulacje powietrza)
  • kilka warstw – naprzemiennie
  • warstwa odpadów
  • warstwa ziemi ogrodowej lub przetworzonego kompostu
  • warstwa przykrywająca – torf, liści

Najlepiej przygotować pryzmę/kompostownik jednego dnia.

Do najważniejszych zalet kompostowania należy zaliczyć zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych kierowanych na wysypisko o 30-50%, dzięki temu dbamy o środowisko i własną kieszeń:)
Kompostowanie dostarcza bardzo dobrego i niedrogiego nawozu organicznego, który wzbogaca o składniki odżywcze glebę piaszczystą, a glebę zwięzłą spulchnia i ułatwia przepuszczanie wody.
Kompost jako nawóz nadaje się do wszystkich rodzajów roślin, nie można go przedawkować czy też zaszkodzić rośliną.
Technologia produkcji kompostu jest bardzo prosta, a koszty przechowywania gotowego nawozu niewielkie.

9015548909_118db54c58_k

Niestety nie ma „róży bez kolców” i kompostowanie ma też swoje wady:

Nieprzyjemny zapach – należy pamiętać, że prawidłowo prowadzony kompostownik nie jest uciążliwy dla otoczenia. Jeżeli jednak wyczuwa się z niego kwaśny zapach – oznacza to, że jest zbyt mocno polewany lub zbyt słabo wietrzony. Z kolei zapach amoniaku powstaje, gdy w kompostowniku znajduje się za dużo odpadów kuchennych bogatych w azot, wystarczy wtedy dodać trochę słomy lub trocin i wszystko wróci do normy.
Muchy – te owady pojawiają się na świeżych odpadach, zwłaszcza kuchennych, znikną gdy temperatura rozkładu wzrośnie. W celu dodatkowego zabezpieczenia pryzmy można polać ją gorącą wodą lub dokładnie okryć.
Pleśń – zdarza się wtedy, gdy kompost pozostawiony został na kilka dni. Wystarczy dbać, o stałe dostawy odpadów i o to aby nie był zbyt wilgotny.

Nowe zasady odbioru odpadów od 01.09.2020
28-08-2020

Z informacją o nowych zasadach odbioru odpadów od września 2020 r. oraz ogólnych zasadach gospodarowania odpadami na terenie Związku można

„Oświadczenie ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. w sprawie wszczęcia postępowania antymonopolowego.
05-05-2020

„Oświadczenie ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. w sprawie wszczęcia postępowania antymonopolowego.   W dniu 22 kwietnia 2020 roku Prezes

Ulica Malinowa – Czerwonak – odbiór odpadów segregowanych
27-02-2020

Odbiór odpadów selektywnych gromadzonych w workach odbędzie się w dniu 03.03.2020r. Wykonawca remontu potwierdza, iż droga w ten dzień będzie

COPYRIGHT | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
REALIZACJA: BAGELO.PL

Oświadczenie ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. w sprawie wszczęcia postępowania antymonopolowego.

W dniu 22 kwietnia 2020 roku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) wszczął postępowanie przeciwko wszystkim członkom konsorcjum realizującego usługę odbioru i transportu odpadów na rzecz Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” na podstawie przetargu z roku 2017. W postępowaniu tym UOKIK będzie badał, czy zawiązane konsorcjum nie naruszyło przepisów prawa antymonopolowego, weryfikując tym samym zasadność i cel zawiązania Konsorcjum.

ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. współpracuje z UOKIK w celu wyjaśnienia wątpliwości Urzędu, będąc przekonaną, iż zarówno samo zawiązanie konsorcjum (co jest praktyką powszechną w tego typu przetargach), jak i dalsza realizacja usług na rzecz ZM „GOAP” były zgodne z przepisami prawa.

ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. wyjaśnia przy tym, iż udział Spółki w konsorcjum, w którym uczestniczył i którego liderem był Remondis Sanitech Poznań sp. z o.o., był konieczny by spełnić zarówno warunki formalne (których ORDO Poznań sp. z o.o. sp.k. nie spełniała samodzielnie), jak też organizacyjne, technologiczne i logistyczne, których spełnienie było niezbędne dla obsługi sektorów bliskich naszej bazie logistycznej, a więc których obsługa przez naszą Spółkę była uzasadniona ekonomicznie i ekologicznie. Dzięki połączeniu sił przedsiębiorców i wspólnej obsłudze sektorów, a także rozłożeniu kosztów stworzenia i wprowadzenia rozwiązań technologicznych wymaganych w przetargach, konsorcjum było w stanie zaproponować najniższą cenę, która była nie tylko konkurencyjna ale i nieosiągalna dla innych oferentów. Dzięki zawiązaniu i współpracy w ramach konsorcjum zarówno ZMGOAP jak i mieszkańcy tego Związku otrzymali wysokiej jakości usługę za najniższą cenę. Jesteśmy przekonani, że nasz udział w konsorcjum miał charakter prokonkurencyjny, tj. pozwolił na efektywną realizację złożonej usługi za najniższą możliwą cenę.”